YETİŞ KOMBİ SERVİSİ - 7/24 Garantili Hizmet 0534 691 29 16 – 0553 141 15 91
0534 691 29 16

Kombiye Su Basma

Kombiye Su Basma

Kombiye su basma işlemi her zaman yapılan bir işlem değildir. Kalorifer tesisatı içindeki suyun seviyesi 1 bar basıncın altına düşünce, kombiye su basma işlemi yapılması gerekmektedir. Bunun nedeni ise; kombinin güvenlik sistemi, suyun seviyesi 1 bar basıncın altına düşünce kombinin zarar görmemesi için arıza kodu vererek çalışmasını engellemesidir.

Kombiye Nasıl Su Basılır?

Kombinin su seviyesi 1 barın altına düşünce güvenlik sisteminin, kombinin çalışmasını durduğu için sistemin çalışması için kombiye su verilmesi gerekir.

  • Kombiye su basmak için, kombini altında su takviye vanası vardır. Elinizle kombinin altını yokladığınızda fark edeceksiniz.
  • Baymak kombi hariç bütün kombilerde su takviyesi için vana bulunmaktadır. Bazı kombilerin vanası kombi içine gömülüdür. Takviye vanasını açabilmek için vanayı önce çekmeniz gerekir sonra saat yönünün tersine çevirerek açmalısınız.
  • Kombi bar göstergesi 1,5 – 2 arasına gelene kadar su takviye vanasını açık bırakmalısınız.
  • Bu şekilde peteklere su basma işlemini gerçekleştirdikten sonra kombi vanasını kapatabilirsiniz.

Her marka kombinin su takviye vanaları farklı renk ve konumdadır.

Eca kombi su doldurma vanası nerede? Şeklinde müşterilerimizin soruları bulunmaktadır. Eca kombi su basma işlemini gerçekleştirmek için, kombinin altında sağ tarafta beyaz büyük bir vana bulunur. Bu vanayı saat yönünün tersine çevirerek eca kombi su basma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Ariston kombi su basma işlemi için, yine eca kombide olduğu gibi su takviye vanası kombinin altında sağ tarafta bulunur. Rengi mavidir ve vanayı kullanabilmek için önce dışa doğru çekmek gerekir. Su basma işlemi bittikten sonra vanayı kapatıp tekrar bastırarak yerine oturtmalısınız. Böylece ariston kombi su basma işlemi tamamlanmış olur. Ariston kombi su doldurma nasıl yapılır? Sorusunu soran müşterilerimizin cevabını vermiş olduk.

Baymak kombi su doldurma vanası nerde? Sorusunu soran müşterilerimize cevap olarak; Baymak kombi su basma işlemini gerçekleştirmek için baymak kombide su takviye vanası bulunmaz. Kombinin altında sol tarafta 2 adet kol bulunur. Baymak baxi kombi su basma işlemi için iki kolu birbirinden ayırmanız gerekir. Böylece peteklere su basılmış olur. Suyu kapatmak için iki kolu tekrar birleştirmek gerekir.

Demirdöküm kombi su basma işlemi, kombinin altında sağ taraftan bulunan siyah vana ile mümkündür. Vanayı saat yönünün tersine çevirerek açarak kombiye su takviyesi gerçekleştirebilirsiniz. Kombiye su basma işlemi tamamlandıktan sonra, su takviye vanasını saat yönünde çevirerek kapatabilirsiniz.

Bosch kombi su basma işlemi için gerekli olan su takviye vanası, kombinin altında sol tarafta kombi borularının arkasında kalmaktadır. Kombinin altına bakarak fark edemeyebilirsiniz. El yordamıyla tespit edip, kombiye su basabilirsiniz.

Kombinin su seviyesinin düştüğünü ancak basınç göstergesinden öğrenebilirsiniz. Basınç seviyesinin ayda bir kez düşmesi olağan bir durumdur. Ancak siz her defasında tekrar tekrar su takviyesi yapıyorsanız bir sorun olduğu anlamına gelir.

Kombi Neden Su Eksiltiyor?

Ayda bir – iki kez kombinin suyunun azalması olağan bir durumdur. Ancak sık sık kombinin suyu azalıyorsa, kalorifer tesisatınızda su kaçağı olabilir.

Kalorifer tesisat kaçakları, su kaçağı gibi çabuk fark edilmez. Bunun sebebi su tesisatındaki gibi basıncı yüksek değildir. Eğer sürekli kombiye su basma işlemini gerçekleştiriyorsanız bizimle iletişime geçmelisiniz.

2 Yorumlar
Müslüm

Kompi arzasımda uzman ekip kaliteli işçilik uygun fiyat serkan ustayı herkeze tavsiye ederim

Cevap bırakın

Hemen Arayın